Prijaviti se morate na ARSO, tehtati embalažo in o njej poročati
Ste mislili, da je nemogoče, da točite svoj med v kozarce, ga prodajate, ste registrirani kot čebelar, zdaj pa boste še embaler? No, v tej državi je vse mogoče. Po novem ste – tako kot vinarji, ki točite v steklenice, embalažo, svoje vino in ga prodajate – embalerji. Vzporednico s tem lahko potegnete tudi drugi, pridelovalci sokov, marmelade …
Gre za spremenjeno »ekouredbo« o ravnanju z embalažo (ki ima podlago v evropski direktivi), s katero jo je vlada, konkretno ministrstvo za okolje pod vodstvom Irene Majcen, tudi malim obrtnikom pošteno zagodla. Namreč, ogromno tistih, ki embalažo uporabljajo samo občasno, bo moralo po letu 2019 vso embalažo evidentirati, tehtati in se za to prijaviti ter poročati na agenciji za okolje in prostor (ARSO). V evidenco pri ARSO pa se morajo vpisati že zdaj oziroma v 30 dneh po tem, ko zanje začnejo veljati pravila o poročanju. Pred tem je to veljalo za tiste, ki letno proizvedejo oziroma uporabijo več kot pet ton embalaže.
Milo rečeno, absurdnih primerov je kar nekaj.
Kaj lahko počne slaščičar, kaj vinar in kaj čebelar
Slaščičar, ki na mestu proizvodnje pakira pecivo in ga prodaja v trgovine. Ta je zavezanec za poročanje kot embaler. Če to podjetje proda svoje pecivo v tej isti embalaži na svojem prodajnem mestu, pa je to servisna embalaža. Torej, če da kremno rezino iz slaščičarske delavnice neposredno v embalažo za enkratno uporabo. V tem primeru je zavezanec za poročanje le dobavitelj (velja za nakup embalaže pri slovenskem proizvajalcu embalaže).
Kaj pa, če zadeve stojijo na policah? Kako bi okoljska inšpekcija gledala vinarje in čebelarje? Mimogrede – kazni so visoke, od 1.500 do štiri tisoč evrov.
Objavljamo naša konkretna vprašanja in dobesedne odgovore okoljskega ministrstva:
VPRAŠANJI FINANC:
- Denimo, če čebelar polni svoj med v kozarce in ga proda neposredno končnemu kupcu, ali mora poročati o embalaži ali ne? Kaj pa, če ga proda trgovcu?
- Kako je z vinarjem? Če ima na polici svoje buteljke, ali mora poročati ali ne? V katerem primeru da oziroma ne?
ODGOVORA MINISTRSTVA ZA OKOLJE IN PROSTOR:
1. Čebelar je v tem primeru embaler – poročati mora, ko da med (embalirano blago) prvič v promet v Sloveniji, pri tem ni pomembno, komu ga proda – končnemu kupcu ali trgovini.
2. Razumeti je, da je vinar embaler – poročati mora, ko da vino (embalirano blago) prvič v promet v Sloveniji, in ne, ker ima svoje buteljke na polici.
Čakamo še na pojasnila, kaj se zgodi, če nekdo pride k vinarju ali čebelarju z lastno embalažo.
IZVIRNA NOVICA FINANCE.SI